Ośrodek Dziennego Wsparcia dla dorosłych osób w spektrum autyzmu „Między Innymi” działa od 6 grudnia 2021 roku. Ośrodek oferuje wsparcie w środowisku dorosłych ze spektrum autyzmu, w szczególności osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi poprzez nabywanie, rozwijanie i podtrzymywanie samodzielności , podtrzymywanie i rozwijanie kontaktów społecznych oraz zapewnienie im udziału w różnego rodzaju aktywnościach mające na celu budowanie poczucia podmiotowości, własnej wartości i autonomii.

Dlaczego tworzenie specjalistycznych ośrodków jest ważne?

Każdego roku system edukacji opuszczają kolejne roczniki absolwentów z niepełnosprawnościami. Wyzwaniem dla Fundacji Inne Spojrzenie ułatwiającej start w dorosłe życie młodzieży z niepełnosprawnościami jest stworzenie dla nich pomostu ułatwiającego przejście i funkcjonowanie w dorosłym życiu. Dodatkowo czas pandemii COVID 19, przyniósł dramatyczną izolację. Kontakty międzyludzkie zostały ograniczone do minimum. To szczególnie trudny czas dla osób z niepełnosprawnościami w tym osób z autyzmem, które z powodu swojej niepełnosprawności mają szczególne problemy z nawiązywaniem i utrzymywaniem kontaktów społecznych. Izolacja u wielu z nich spowodowała głęboki regres psychiczny. Wiele z nich od lat też pozostaje bez wsparcia, nie są przyjmowani do istniejących ośrodków lub z nich wykluczani. Ośrodek Dziennego Wsparcia dla Dorosłych Osób z Autyzmem „Między Innymi” ma na celu stworzenie przestrzeni dla powrotu do społeczeństwa, odbudowy dobrostanu, zapobieganiu alienacji i wykluczeniu osób w spektrum.

Dla kogo?

Wsparcie jest organizowane dla zamieszkałych w Warszawie i posiadających orzeczenie o niepełnosprawności dorosłych osób ze spektrum autyzmu, w tym sprzężonym także z innymi niepełnosprawnościami. Sam autyzm definiowany jako całościowe zaburzenia rozwoju stanowi zespół niepełnosprawności sprzężonych, które w stopniu znacznym w zasadniczy sposób wpływają na jakość życia i funkcjonowania tych osób oraz ich relacje społeczne, sposób komunikowania się i wyrażania swych potrzeb co wskazuje, że wymagają szczególnie intensywnego, specjalistycznego wsparcia.

W programie aktywizująco wspierającym ośrodka oferujemy zajęcia specjalistyczne:

  • arteterapia
  • terapia zajęciowa
  • terapia ogólnorozwojowa
  • AAC i Logopedia
  • Treningi umiejętności społecznych
  • Psycholog
  • wsparcie asystenckie 1:1 podczas zajęć

Ośrodek oferuje kameralne, przyjazne sensorycznie otocznie, nieliczne grupy przy wsparciu znanych sobie sobie, życzliwych i kompetentnych ludzi, które dają szansę na dobre funkcjonowanie, utrzymanie dobrostanu i rozwój osób z autyzmem. Liczba odbiorców to od 10 do 12 osób korzystających ze wsparcia.

Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa

 

 

Aktualności: